Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čínská zásoba zlata může zničit americký dolar

29. 6. 2015

    Nejen evropské centrální banky, ale i japonská centrální banka dělají vše proto, aby oslabily své měny a americká centrální banka (FED) diskutuje nad zvyšováním úrokových sazeb. Zdá se být nemožné, aby bylo něco jiného než silný a pevný dolar, který se jeví jako neporazitelný. Realita ale může být jiná.

Čínská zásoba zlata může mít velký vliv na americký dolar a může jej výrazně ovlivnit. Čína dosud vydala svou aktualizovanou zprávu o stavu svých zlatých rezerv od roku 2009. V roce 2009 oznámila čínská národní banka, že se významně zvýšila držba zlata od její poslední aktualizace, která proběhla v roce 2003. V roce 2003 činila čínská zlatá rezerva 600 tun. V roce 2009 to již bylo 1 054 tun, což je nárůst o 76 % oproti roku 2003. I přes takto velký nárůst v roce 2009 je to jen zlomek zlatých rezerv, které vlastní Spojené státy. Čína měla také méně zlata než Německo, Mezinárodní měnový fond, Itálie a Francie a patřilo ji pomyslné šesté místo.

Za dobu poslední aktualizace se mnohé změnilo a předpokládá se, že v letošním roce vydá čínská národní banka novou zprávu, která přepíše poslední údaj o množství drženého zlata v čínských rezervách. Zpráva z Bloomberg intelligence naznačuje, že k dnešnímu dni jsou čínské zlaté rezervy ve výši 3 510 tun, což je trojnásobek, který Čína ohlásila v roce 2009. Pokud by byl tento údaj pravdivý, Čína by měla druhou největší rezervu zlata, hned za USA. Je možné se domnívat, že by tato zásoba mohla být i mnohem vyšší než naznačuje Bloomberg.

Položme si otázku, proč Čína hromadí tolik zlata? Není vůbec těžké pochopit, proč by Čína měla zájem o kupování dalšího a dalšího zlata. Nyní má ve svých devizových rezervách ohromnou sumu a to 4,000,000,000,000 dolarů. To může představovat pro Čínu problém v případě, že by došlo k devalvaci těchto měn. To co je na tom šokující je to, kolik zlata by mohla i nadále hromadit. Pokud si vezmeme hodnotu činských zlatých rezerv z roku 2009, je to jen pouhé 1 % z hodnot, které má v devizových rezervách. Čína by mohla ztrojnásobit své zlaté rezervy, ale těžko by to mělo nějaký velký vliv na devizové rezervy. Jedinou skutečností může být to, že v případě předzásobování zlatem by mohlo dojít k narušení trhu se zlatem. Není divu, že chce Čína vlastnit pevná aktiva jako je zlato, protože globální ekonomika je náchylná k otřesům. Rovněž je také na seznamu těch, kteří vyzývají k vytvoření nové měny, která by nahradila americký dolar jako globální standard. Pokud má tedy v úmyslu hodit svou "rukavici" do ringu s alternativní rezervní měnou, uvědomuje si, že je lepší mít ve své rozvaze i jiná aktiva, než ta která má. Vytvářením velké zásoby hodnot ve formě zlata představuje v globálním měřítku vypočítavý tah.

Graf - vývoj zlata za rok

Co by se tedy stalo s dolarem pokud by Čína vytvořila novou měnu, která by nastoupila na místo dolaru jako nová globální rezervní měna? Globálně centrální banky drží daleko více aktiv v dolarech než v jiných měnách dohromady. Mezinárodní měnový fond se domnívá, že 63 % rezerv centrálních bank je drženo v amerických dolarech. Dělají to proto, že prostřednictvím dolarových rezerv udržují stabilitu svých vlastních měn. Pokud se tedy objeví nová možnost na trhu, bude to mít za následek pokles poptávky po dolaru z těchto centrálních bank a následné uvolnění dolarů na trh. Mohlo by to mít pak za následek systematický reset světového měnového režimu. Jednoduché oznámení z Číny nebo z Mezinárodního měnového fondu by mohlo odstartovat obrovský tlak na hodnotu dolaru, což by vedlo k trvalému snížení poptávky po "zelených bankovkách".

Údaje mohou být odhaleny již v nadcházejících měsících. Čína nemá přestě stanovený harmonogram pro aktualizaci na úrovni svých zlatých rezerv. Nicméně je možné se domnívat, že to bude v letošním roce. Bloomberg také navrhl, že by Čína chtěla zveřejnit své zlaté podíly už teď, ve snaze spojit jüan s měnovým košem MMF, nazvaný zvláštní práva čerpání (SDR - Special Drawing Rights ). Současné oprávnění patří pouze dolaru, euru, jenu a britské libře. Pokud bude tedy čínská zlatá rezerva odhalena v letošním roce a velikost navíc překvapí, bude to hlavní výstřel přes "příď" amerického dolaru. Ve skutečnosti to může být ale mnohem víc. Může to být přímý zásah.

 

zdroj: 29/06/2015/ Zlaťáky.cz 

 
 

 

Portrét


Mail listStatistiky

Online: 2
Celkem: 78701
Měsíc: 1127
Den: 92