Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koruna klesá. Úspory se znehodnocují. Co s tím?

21. 8. 2014

Koruna klesá. Úspory se znehodnocují. Co s tím?

19.08.2014, Redakce

Koruna klesá. Úspory se znehodnocují. Co s tím?

Znehodnocení korunyČeská národní banka svými intervencemi zcela nepokrytě obírá občany o úspory. Intervencemi proti domácí měně dosáhla ČNB propadu kurzu české koruny vůči euru na pětileté dno. Koruna oslabila i proti dalším světovým měnám. Pokles koruny nadále pokračuje. Za české koruny získáme stále méně eur nebo dolarů.

Co to znamená pro běžného občana?

Dovozového zboží zdražuje. V běžném spotřebním koši je ho většina z dovozu. Dovážíme obilí, brambory, ovoce, mléčné výrobky i maso. V důsledku toho poklesne kupní síla. Za běžnou výplatu si člověk koupí stále méně. Porovnejme třeba jen cenu potravin a energií před rokem s aktuální cenou. Za výplatu si prostě koupíme méně a méně.

Naše úspory na bankovních účtech mají opět menší hodnotu. Střadatel si za ně koupí stále méně a méně. Bohužel tomu bude tak i nadále. Evropě dochází pomalu dech. Jediným tahounem evropské ekonomiky je Německo. Evropská centrální banka se chystá znehodnotit euro a tím se pokusit nastartovat chřadnoucí evropskou ekonomiku. Tím se roztáčí spirála i pro českou korunu. Nižší hodnota eura donutí Českou národní banku opět k dalším intervencím proti koruně. A hodnota koruny i úspor, opět klesne.

Eskalace konfliktů, zejména na Ukrajině přilévá olej do ohně. Finanční trhy zažívají otřesy a velké denní propady. Roste strach a obavy. Jako pozitivní lze vnímat aktuální cenu drahých kovů, tradiční pojistky proti inflaci. Cena zlata se stále pohybuje kolem 1300 USD a investiční stříbro lze nakupovat při ceně kolem 20 USD.

Velké propady však přinášejí dobré nákupní příležitosti, které se opakují jen jednou za několik let. Nejspíše stojíme na počátku takové šance. Připraveným štěstí přeje.

Co dělat v situaci, kdy česká koruna oslabuje? Jak se bránit?

Odpověď je jednoduchá, ale ne snadná: Překonejte tempo poklesu české koruny nákupem protiinflačních aktiv, zvýšením příjmu anebo naopak z poklesu české koruny vytěžte maximum. Ano, tyto rady jsou jednoduché. Jak to vypadá v praxi s jejich realizací?

V první řadě každého napadne investovat do finančních produktů. Jenže asi těžko dnes najdete finanční produkt, který Vás ochrání před inflací a znehodnocením koruny. Dále asi každého napadnou nemovitosti. Řada lidí si ušetří na další dům/byt a pronajímají jej. V zahraničí v nedávné globální krizi mnozí na tento model dost tvrdě doplatili. Je možné, že dojde k problémům i na tuzemském realitním trhu. V tuzemsku například klesá porodnost a naopak roste počet vzdělaných a úspěšných lidí, kteří budou bydlet trvale mimo ČR. Kromě bídné likvidity při prodeji jsou zde například rizika nárůstu zdanění.

Další možností je nákup protiinflačních aktiv. Jde například o podíly v ziskových společnostech, akcie veřejně obchodovaných firem - anebo o nákup drahých kovů. Akcie musíme vnímat jako vysoce rizikovou investici. Ceny akcií jsou dnes velmi vysoko a často se hovoří o další bublině, která brzy splaskne. Drahé kovy jsou oproti tomu klasickou konzervativní pojistkou proti znehodnocování měny.

Za účelem zvýšení příjmu pro překonání poklesu koruny je možné vybudovat vlastní firmu nebo živnost. To však není úplně pro každého. Ale není nezbytné firmy budovat od základu -je možné získat podíl ve fungujících firmách a podílet se na zisku. Často ovšem je tato varianta podmíněna poměrně vysokou finanční částkou.

Další možností zvýšení příjmu je obchodování na finančních trzích. Jedná se však opět o velmi rizikové obchody. V neposlední řadě je zde možnost vydělat přímo na pohybech měn. Těžit třeba z posílení eura k dolaru, nebo těžit z poklesu hodnoty koruny. Měnové trhy jsou zajímavou příležitostí pro zkušené investory. Obchodování na měnových trzích je vždy spojeno s vysokou mírou rizika. Úspěšně lze obchodovat i automatické strategie, které vyvíjí specialisté pro komerční využití. Investor musí být ale velmi obezřetný, jaký systém kupuje. Na jeden dobrý systém připadá pět slabých a deset vyloženě podvodných.

Každý může něco aktivně dělat proti znehodnocování svých úspor. Jistě existuje více možností, než je uvedeno v tomto článku. Intervencím ČNB je možné velmi dobře čelit. Je na každém, zda se pasivně „prospoří do chudoby“, nebo zda bude aktivně této hrozbě čelit a své úspory nejen ochránit, ale i náležitě rozmnoží.

Z výše uvedeného lze všem doporučit přiměřené zařazení drahých kovů do portfolia každého. Drahé kovy jsou velmi konzervativní investicí, která Vás velmi spolehlivě zajistí před znehodnocením měny, před inflací.

zdroj:http://www.golddelivery.cz/clanek/koruna-klesa-uspory-se-znehodnocuji-co-s-tim-17

 
 

 

Portrét


Mail listStatistiky

Online: 1
Celkem: 78700
Měsíc: 1127
Den: 94